Polski (PL)

Atrakcje w okolicy

Mazury nieodłącznie kojarzą się z naturą, jeziorami oraz aktywnym wypoczynkiem. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania ten malowniczy region. Na Mazurach znajduje się wiele różnych atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które można zwiedzać w okolicy naszych rejsów.

Rejs statkiem po trawie jako ciekawy sposób na zwiedzanie Mazur

Piękne widoki, kontakt z naturą i bogata historia Kanału Elbląskiego. Rejs statkiem po trawie, to interesujący sposób zwiedzania tego szczególnego miejsca na mapie Polski. Gościom podczas rejsu towarzyszy komentarz kapitana statku, który opowiada ciekawe fakty dotyczące historii i zasad funkcjonowania budowli hydrotechnicznych na Kanale Elbląskim – jedynym w swoim rodzaju systemie przemieszczania statków po „suchym” grzbiecie pochylni. Rejs statkiem po trawie, to także oryginalny sposób na zwiedzanie wielu atrakcji na mazurach i niezapomniana przygoda z widokiem na malownicze okoliczności przyrody, ciszę, spokój i szum lasu.

Atrakcje Warmii – kanał Elbląski

Kanał Elbląski i system pochylni to główna atrakcja na mazurach dostępna na naszej trasie, ponieważ to właśnie nim poruszamy się podczas całej wycieczki. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, łączący system jezior z okolic Ostródy i Iławy z jeziorem Drużno, które ulokowane jest na przedpolach Elbląga. Jego łączna długość wynosi 151,7 km.

Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Rejs można rozpocząć w Elblągu lub przy pochylni Buczyniec. Można go podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest pokonanie wszystkich pochylni, a drugim rejs przez 10 km Kanału Elbląskiego, Jezioro Drużno i rzekę Elbląg.

Przepłynięcie odcinka między Elblągiem, a pochylnią Buczyniec zajmuje w przybliżeniu około 4h 40 min. Podczas rejsu statek wyłania się na powierzchnię lądu pięć razy – wówczas można podziwiać mazurskie krajobrazy i statki mijane na trawie.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Zwiedzającym atrakcje Warmii i Mazur wielbicielom historii na pewno spodoba się znajdujące się w Stębarku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem utworzone w 550. rocznicę jednego z największych i najbardziej znanych starć średniowiecznej Europy.

Oprócz stałej wystawy przedstawiającej historię Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim i kopii dokumentów, map oraz chorągwi, w tutejszej sali kinowej można obejrzeć fragment filmu „Krzyżacy” oraz inne materiały przybliżające przebieg bitwy.

Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu

Znajdujący się w województwie warmińsko-mazurskim Elbląg to jedno z najstarszych polskich miast, a jego ciekawą historię można poznać odwiedzając tutejsze Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Bogate zbiory pochodzących z pobliskich wykopalisk archeologicznych przedmiotów użytkowych przybliżają codzienne życie mieszkańców i rozwój miasta na przestrzeni wieków. Wśród interesujących eksponatów uwagę zwracają znaki pielgrzymie, tabliczki woskowe oraz kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych.

Mazurska podróż w czasie – Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Niezwykle atrakcyjny i klimatyczny skansen w Olsztynku to aż 79 obiektów pochodzących z terenów Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy.

Dzięki wspaniale wyposażonym w oryginalne sprzęty domom, zagrodom, budynkom kościelnym i przemysłowym turyści mogą zobaczyć, jak wyglądało wiejskie życie w XIX i XX wieku.

Mazury atrakcje dla dzieci – Park rozrywki Nowa Holandia

Każdy, kto podróżuje z dziećmi, wie jak ważne jest zapewnienie im odpowiednich atrakcji, które urozmaicą zwiedzanie. Doskonałym miejscem, w którym wszystkie dzieciaki będą się świetnie bawiły, jest znajdujący się niedaleko Elbląga w miejscowości Nowe Pole Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia. Niewątpliwym atutem tego obiektu jest fakt, że oprócz typowo rozrywkowych atrakcji takich jak park linowy, trampoliny czy gigantyczna zjeżdżalnia, w miejscu tym jest też wiele obiektów edukacyjnych.

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Ci, którzy lubią zwiedzać historyczne budowle, na pewno z chęcią wybiorą się do Ostródy, aby zobaczyć znajdujący się tu krzyżacki zamek, którego pierwsza nieistniejąca dziś konstrukcja powstała ok. 1300 roku.

Po burzliwej historii i kilkukrotnej zmianie właścicieli obecnie jest najsłynniejszym zabytkiem w mieście, w którym mieści się muzeum, biblioteka, centrum kultury i galeria.

Tuż obok Mazur – Muzeum Zamkowe w Malborku

Przebywając na Mazurach warto skorzystać z okazji i odwiedzić znajdujący się po sąsiedzku największy średniowieczny zachowany do dziś europejski zamek w Malborku. Wpisana na listę UNESCO majestatyczna budowla zachwyca rozmachem, a ulokowane tu Muzeum Zamkowe oprócz atrakcyjnych tras zwiedzania i udostępnienia cennych eksponatów, jest też organizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalno-artystycznych.

Atrakcje Warmii – Frombork katedra

Miasto Frombork przyciąga wspaniałymi zabytkami i związaną z tym miejscem postacią Mikołaja Kopernika, który właśnie tu stworzył swoją słynną teorię heliocentryczną. Ulokowana na Wzgórzu Katedralnym Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja to gotycka budowla znana nie tylko ze względu na swój zabytkowy charakter, ale też z powodu organizowanego tu od 1967 roku Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Atrakcje na Mazurach do zwiedzania – piramida w Rapie i Święta Lipka

Piramida w Rapie to mauzoleum zbudowane w 1811 r., wzorowane na piramidach starożytnego Egiptu. Kolejna atrakcja na Mazurach to także legendarna Święta Lipka.

Nazwa ta odnosiła się do drzewa, na którym w tajemniczy sposób pojawiła się drewniana rzeźba Maryi – pod tym drzewem miały odbywać się cuda. .

Co zobaczyć na Mazurach? Twierdza Boyen w Giżycku

Jedną z ciekawszych i bardziej znanych atrakcji na mazurach jest Twierdza Boyen położona w granicach Giżycka. Pierwotnie budowla miała służyć jako wzmocnienie wschodniopruskiej linii obrony na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Po zakończeniu II wojny światowej była wykorzystywana do celów rolniczych, a obecnie została zrewitalizowana i przekształcona w atrakcję turystyczną. Dla turystów przygotowano trzy szlaki o różnym poziomie trudności. Teren można eksplorować z pomocą przewodnika lub na własną rękę, odkrywając przy tym każdy możliwy zakamarek, jaki skrywa twierdza.

Polecane miejsca na Mazurach dla miłośników historii – Wilczy Szaniec

W 1941 roku w okolicach Kętrzyna osiadła armia hitlerowskich Niemiec. Na rozległym terenie stworzono kompleks nazywany Wilczym Szańcem, który prawie do samego końca II wojny światowej służył jako kwatera główna Adolfa Hitlera. Betonowe hitlerowskie miasto składało się ze stu murowanych budowli i nawet dwustu drewnianych. Obecnie Wilczy Szaniec to zrujnowany zabytek udostępniony do zwiedzania turystom samodzielnie lub podczas wycieczki z przewodnikiem.

Ostróda, Perła Mazur

Ostróda, jedno z największych miast województwa warmińsko-mazurskiego, usytuowane jest w zachodniej części Mazur na Pojezierzu Iławskim. Szczególnego uroku dodaje mu jezioro Drwęckie, którego zachodnia część leży niemal w samym śródmieściu. W samym mieście jest aż pięć jezior, a w bezpośrednim sąsiedztwie trzy razy więcej.

W sezonie letnim miasto tętni życiem kulturalno-rozrywkowym, odbywają się tu niezliczone imprezy i happeningi, m.in. cieszące się niezwykłą popularnością koncerty na molo nad J. Drwęckim i w amfiteatrze.

Elbląg w formie

Początki miasta przypadają na rok 1237. Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny. Wokół niego wyrosła osada handlowa. W 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie lubeckie. W Elblągu znajdowała się wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego.

Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem na prawach powiatu, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Jest też portem morskim.

Iława inspiruje

Iława leży na Pojezierzu Iławskim, na terenie Zielonych Płuc Polski, na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta leży Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce o powierzchni 82,4 ha.
To właśnie w Iławie Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno. Przybywający z zachodu, północy czy południa Polski tu po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior.

Prawdziwi turyści twierdzą, że warto tu dotrzeć o każdej porze roku.

Atrakcje na Mazurach – Kętrzyn

Historia Kętrzyna, czyli inaczej Rastemborka, sięga XIV wieku. Podczas II wojny światowej większość średniowiecznych zabudowań została jednak zniszczona, a o bogatej historii Kętrzyna przypominają jedynie pojedyncze zabytki w najstarszej części miasta oraz zabudowania leżące poza obrębem dawnych średniowiecznych murów miejskich.

Wart uwagi jest z pewnością zamek krzyżacki, w którego pomieszczeniach działa Muzeum.

top